rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
« strona główna

30 czerwca odbędzie się ogólnopolska manifestacja w Warszawie, jednak liderzy „Solidarności" Podbeskidzia i Regionu Śląsko-Dąbrowskiego milczą w sprawie akcji pracowniczych Fiat Auto Poland S.A. dla ponad 25.000 byłych pracowników FSM!

Górnicy wywalczyli swoje akcje Spólki Węglowej, natomiast obecni liderzy związkowi F.A.P. milczą w temacie akcji pracowniczych Fiat Auto Poland i innych spółek grupy Fiat, a przecież to są pracownicze prawa majątkowe, o które związki zawodowe powinny się upominać aż do skutku, bez względu na to czy to się dyrekcji F.A.P. podoba, czy też nie!

Dyrektor generalny koncernu Fiat Sergio Marchionne powiedział w październiku 2010 roku :

" żadna włoska fabryka nie dorównuje Tychom."
Dyrektor generalny Fiata po raz kolejny z uznaniem wyraził się o wydajności zakładu w Tychach, stwierdzając :

..."włoskie fabryki przynoszą straty"...

W długim wywiadzie telewizyjnym Sergio Marchionne przyznał, że zakłady turyńskiego koncernu na terenie Włoch nie przynoszą żadnego zysku i z ekonomicznego punktu widzenia należałoby je zamknąć. Wypowiedź ta wywołała oburzenie związków zawodowych.

W popularnym programie„Che tempo che fa" telewizji publicznej RAI Sergio Marchionne przypomniał, że Włochy znajdują się na 118 miejscu w rankingu wydajności pracy (na 139 krajów) i na 48 pod względem konkurencyjności.


W tych okolicznosciach tyska fabryka stała się diamentem w koncernie !

Dyrektor generalny Fiata podał w tym miejscu przykład Polski. Przyznał, że koncern doskonale sobie zdaje sprawę z tego, iż opłaca się produkować w Polsce. Poinformował, że Fiat ma tam 6100 pracowników i jeden tylko zakład w Tychach, który produkuje tyle samo, co pięć zakładów we Włoszech, zatrudniających 22 tysiące osób.

Sergio Marchionne dodał, że:" z dwóch miliardów euro zysku operacyjnego, który Fiat przewiduje na rok 2010, nawet jeden euro nie pochodzi z Włoch, ponieważ tamtejsze zakłady przynoszą tylko straty."

Gdy w 2008 roku wystąpiłem jako wiceprzewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność" F.A.P. do Premiera Tuska z oficjalnym pismem w sprawie m.in. strat jakie poniosło ponad 25.000 byłych pracowników FSM w wyniku pozbawienia ich praw do należnego majątku w postaci 15% akcji prywatyzowanego FSM, to zostałem na Komisji MOZ w Tychach zbesztany m.in. przez Mariana Fiołka, który nawet uderzył ręką w stół z oburzenia.

W czerwcu 2008r wystąpiłem do Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada z wezwaniem o podjęcie działań w sprawie udostępnienia uprawnionym ponad 25.000 byłym pracownikom FSM i FSM S.A. 15% akcji sprywatyzowanego przedsiębiorstwa, lub rekompensat za pozbawienie ich tych praw, a wkrótce potem odwołano mnie z funkcji wiceprzewodniczącego MOZ „S" F.A.P. Głosowanie odbyło się bez mojej obecności.

Do dnia dzisiejszego nie utrzymałem jeszcze pisemnego uzasadnienia z jakiego powodu po tylu latach działalności związkowej odwołano mnie wtedy nie tylko z funkcji, ale również z Prezydium MOZ „Solidarności" FAP !

Po odwołaniu mnie z funkcji wiceprzewodniczacego MOZ „S" FAP sprawa akcji pracowniczych ucichła i żaden etatowy działacz MOZ „S" nie poinformował oczekujących na akcje lub rekompensaty byłych pracowników FSM kiedy aktualni liderzy „S" FAP znajdą czas aby do tego tematu powrócić .

Stwierdzenie dyrektora Sergio Marchionne, że we Włoszech fabryki Fiata przynoszą straty, a FAP Tychy to diament można byłoby teraz wykorzystać do przypomnienia, że ponad 25.000 Polaków czeka na 15% akcji z tego diamentu !

Poza tym otwarła się w tym roku nowa droga prawna, w postaci pozwów zbiorowych !

Taki pozew zbiorowy o akcje lub rekompensaty za akcje FSM mógłby zredagować dział prawny NSZZ „Solidarność" i jak znam naszach regionalnych prawników związkowych, to gdyby tylko była taka uchwała MOZ „S" Fiat Auto Poland, to taki pozew już dawno byłby gotowy !

W tym tygodniu Prezes Fiat Auto Poland, Enrico Pavoni z uznaniem wyraził się o polskich pracownikach i oświadczył,że „Lancia Ypsilon jest trzecim modelem samochodu jaki uruchomiono w Tychach w ciągu ostatnich czterech lat, a zatem firma prosperuje znakomicie i etatowi działacze MOZ „S" FAP nie mogą tłumaczyć się, że mają ważniejsze sprawy na głowie niż akcje pracownicze lub rekompensaty za brak tych akcji dla ponad 25.000 byłych pracowników FSM !

Dlaczego wśród postulatów sporu zbiorowego we Fiat Auto Poland S.A. nie ma sprawy akcji pracowniczych dla byłych pracowników FSM?

Dlaczego aktualni liderzy związkowi nie wysłali do Rządu R.P. do Warszawy żądania renegocjacji umowy definitywnej z Fiatem lub przynajmniej wypłacenia rekompensat za pozbawienie praw do akcji ponad 25.000 byłych pracowników FSM ?

Przecież część z tego miliarda złotych, które rząd chce dać bankrutującej Grecji, można przeznaczyć na rekompensaty dla byłych pracowników FSM !

Zamiast wysyłać do Aten, trzeba te pieniądze zawrócić do Polski !

Milczenia liderów związkowych w temacie akcji pracowniczych Fiat Auto Poland i innych spółek Fiat Group, nie usprawiedliwi ani huk petard na ulicach Warszawy, ani płomienne przemówienia w stolicy czołowych działaczy na temat praw pracowniczych .

Byłem na manifestacjach w Warszawie wielokrotnie od 1980 roku i popieram protest, który jest planowany na 30 czerwca, jednak apeluję do liderów Regionów Podbeskidzie i Ślasko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność" , aby przestali milczeć na temat akcji pracowniczych Fiat Auto Poland i innych spółek powstałych na bazie FSM i dołączyli ten nierozwiązany problem do innych postulatów !

Były pracownik FSM, a potem Fiat Auto Poland

Rajmund Pollak

2011-06-22 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 517425
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Milczenie liderów związkowych o akcjach Fiat Auto Poland ., blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała